Kioto

15 rzeczy, które trzeba zobaczyć w Kioto

Kioto głosami czytelników magazynu podróżniczego „Travel + Leisure”, zostało uznane za napiękniejsze miasto świata. Miasto, które było stolicą Japonii przez ponad tysiąc lat, do dziś zachwyca zabytkami, świątyniami, z których wiele jest wpisanych na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, oraz najpiękniejszymi ogrodami w Japonii. Ale Kioto ma do zaoferowania znacznie więcej niż wspaniałe zabytki i pamięć o starych tradycjach – znajdziemy tu rękodzieło ale również nowoczesną sztukę, bardzo stare restauracje, ale również hipsterskie bary, sklepy, w których obok tradycjnych ozdób do włosów i ceramiki, kupimy odkurzającego robota. Kioto oferuje nam wyjątkową atmosferę oraz pyszną kuchnię. To chyba wystarczająco powodów, aby tu przyjechać? A gdy już tu będziecie i nie będziecie pewni od czego zacząć, to przygotowaliśmy dla Was małą ściągawkę :) Poniżej lista najważniejszych zabytków w Kioto.

1. Złoty Pawilon

 

Jest to niewątpliwie najsłynniejsza budowla Kioto. Lśniący w słońcu i odbijający się w pobliskim stawie, pokryty złotem pawilon, otoczony pięknym ogrodem jest obowiązkowym punktem wycieczki do Kioto. Kinkakuji powstał w 1390 r. jako willa dla szoguna Ashikaga Yoshimitsu. Obecna budowla nie jest jednak oryginalna: w 1950 r. oryginalny pawilon został spalony przez szalonego mnicha. Odbudowano go pięć lat później, a w 1987 r. ponownie pokryto warstwą złota.

2. Srebrny Pawilon

 

Uznany za jedną z najpiękniejszych budowli w Kioto. Powstał w 1482 r. na rozkaz szoguna Ashikaga Yoshimasa, jako jego letnia rezydencja. Ashikaga Yoshimasa zamierzał całość pokryć srebrem, ale umarł zanim tego dokonał, a budowla nigdy nie została posrebrzona. Ginkakuji jest świątynią miłosierdzia, oraz Jizo, boskiego opiekuna dzieci.

3. Ryōan-ji

 

Jeśli kiedyś słyszeliście o „kamiennym ogrodzie”, to buddyjska świątynia Ryōan-ji (jap. 竜安寺), leżąca w północno-zachodniej części Kyoto, jest miejscem, które należy odwiedzić. Jeśli nigdy nie słyszeliście o kamiennym ogrodzie, to tym bardziej powinniście się tam udać. Świątynia słynie z założonego w XV wieku kamiennego ogrodu służącego medytacji zen. Wprawdzie rzadko zdarzają się takie dni, kiedy można oddać się medytacji i w ciszy i skupieniu, gdyż jest to bardzo popularne wśród turystów miejsce. Przy odrobinie dobrej woli, można zapomnieć o kolejce turystów czekających na miejsce, z którego można podziwiać ogród. A czym jest ten ogród? Jest grupą piętnastu kamieni starannie rozmieszczonych na pięciu „wyspach” mchu pośród „morza” drobnego, wygrabionego żwiru o wymiarach 30x10m2. Jest przykładem tzw. „suchego krajobrazu” karesansui. Ciekawostka: Kamienie symbolizujące wyspy na morzu rozmieszczone są w taki sposób, że z każdego miejsca, z którego podziwiamy ogród, co najmniej jeden głaz jest zawsze ukryty przed wzrokiem obserwatora.

4. Kiyomizu Dera

 

Jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Kioto jest buddyjska świątynia Kiyomizu-dera. Jeśli widzieliście kiedyś zdjęcie panoramy Kioto skąpanej w opadających płatkach wiśni, to z pewnością była to światynia poświęcona Bogini Łaski. Powstała ona w 778 roku, czyli zanim Kioto stało się stolicą Japonii. Znjaduje się w niej posąg Tysiącrękiej Kannon z okresu Heian, niestety niedostępny dla zwiedzających, ale na otarcie łez można wyjść na taras, z którego rozpościera się piękny widok na Kioto. Świątynia wielokrotnie nie oparła się żywiołom, ale za każdym razem (ostatni raz w XVII wieku) była starannie odbudowywana bez użycia ani jednego gwoździa. Swoją nazwę zawdzięcza „czystej wodzie” pobliskiego wodospadu Otowa, który pojawił się w wizji pewnego mnicha i istnieje do dziś. Pielgrzymi, tłoczący się w długiej kolejce w szczycie sezonu, mogą napić się wody zaczerpniętej za pomocą osadzonego na długiej tyczce czerpaka, z jednego z trzech „strumyków”. Do wyboru jest zdrowie, długie życie lub wiedza. Nie wiem, co gorsze, krótkie życie w zdrowiu i głupocie, długie w chorobie i głupocie, czy mądrość przykutego do łóżka filozofa. Nie ryzykowałem konsekwencji. Ponad świątynią, na wzgórzu po lewej, znajdują się dwa kamienie miłości stojące w odległości 18 metrów od siebie. Przejście z zamkniętymi oczami od jednego głazu do drugiego, z imieniem ukochanej osoby na ustach, zapewni samotnym osobom szczęście w miłości i powodzenie w związku.

5. Zamek Nijō

 

Zamek. który wybudowano w 1603 r. na polecenie pierwszego szoguna z rodu Tokugawa, Ieyasu, i który niemal w całości zbudowany jest z pięknie rzeźbionego drewna cyprysowego, stanowi wzór architektury okresu Momoyama. To tutaj znajduje się słynna „słowicza podłoga”, która skrzypiąc przy każdym kroku, ostrzegała szoguna przed intruzami. Zamek jest otoczony przez piękny ogród, zaprojektowany przez znanego ogrodnika Kobori Enshū. Nijō-jō można zwiedzać samodzielnie, ale niestety w środku nie wolno robić zdjęć.

6. Dwór Cesarski

 

Przez ponad tysiąc lat, od 794 roku do restauracji Meiji w 1868 (nie, to nie chodzi o to, że ktoś otworzył nową restaurację sushi i dostał kolejną gwiazdkę Michelina), pałac w Kyoto był siedzibą rządu, zarówno gdy władzę sprawował cesarz czy szogun. Ponadto służył jako miejsce, gdzie przyszli władcy wstępowali na tron. Pałac utrzymany jest w bardzo surowym stylu, za szczyt przepychu uchodzą malowidła wykonane tuszem. Głównymi budynkami kompleksu, z którego zwiedzającym udostępniono siedem, są Shishin-den (紫宸殿, Sala Ceremonialna), Seiryo-den (清涼殿, Rezydencja Cesarza), Ko-gosho (小御所, Sala dworska), o-Gakumonjo (御学問所, Biblioteka Cesarska). Interesujący jest stojący nieco na uboczu (niedostępny i zapewne pusty) Shunko-den, w którym podczas intronizacji Cesarza Taisho przechowywano święte Ośmioboczne Zwierciadło – jeden z trzech artefaktów stanowiących mityczne japońskie regalia cesarskie (pozostałe to Miecz-Trawosiecz i Krzywe Klejnoty) pochodzące od bogini Amaterasu. Z wyjątkiem małego ogrodu, cała przestrzeń wyłożona jest białym, rozpalonym w słońcu żwirem, co podkreśla minimalizm i wysublimowanie architektoniczne miejsca.

Pałac jest otwarty dla zwiedzających, wstęp jest darmowy, ale konieczne jest wcześniejsze (od 3 miesięcy do 4 dni przed datą planowanej wizyty) zarezerwowanie wizyty i otrzymanie pozwolenia poprzez stronę Agencji Dworu Cesarskiego. Oczywiście, im bliżej daty odwiedzin, tym mniejsze szanse na zarezerwowanie terminu.

7. Świątynia Heian-Jingu i ogród Shinen

 

Dla fanów pomarańczowego i zielonego. Jedna z najsławniejszych świątyń Kioto, mimo że jest to stosunkowo nowa świątynia – wzniesiono ją w 1895 r., aby upamiętnić 1100 lat istnienia miasta. Jest ona repliką głównego budynku administracyjnego z okresu Heian. Przy świątyni znajduje się przepiękny ogród Shinen, który reprezentuje typowy styl epoki Meiji.

8. Gion i Ponto-chō

 

Gion oraz Ponto-chō to dzielnice rozrywki, w której do dziś zachowała się tradycyjna, drewniana architektura. To tu znajdziemy najstarsze (i najdroższe) w mieście herbaciarnie i restauracje. Zarówno w Gion jak i Ponto-chō do dziś mieszkają i szkolą się gejsze, więc przy odrobinie szczęścia można je tutaj spotkać.

9. Świątynia Yasaka

 

Zwana także świątynią Gion, ze względu na sąsiedztwo słynnej dzielnicy. Jej kamienne wrota torii należą do największych w Japonii. Świątynia jest otwarta całą dobę, a nocą jest przepięknie oświetlona. Yasaka poświęcona jest bogom zdrowia i pomyślności.

10. Sanjūsangen-dō

W założonej w 1164 r. świątyni znajdziemy 1001 drewnianych posągów bogini miłosierdzia o tysiącu rąk. Rzędy naturalnej wielkości postaci wyrzeźbionych w XII i XIII w., o oczach przypominających ludzkie, sprawiają niesamowite wrażenie. Drewniany pawilon jest długi na 120 m i od wieków wykorzystuje się go do organizacji zawodów łuczniczych.

11. Nanzen-ji

 

Największy klasztor Japonii i główny klasztor szkoły zen rinzai, czyli jednej z dwóch głównych szkół japońskiego buddyzmu zen. Założony w 1260 roku, pięknie położony wśród drzew, nieco na uboczu miasta, zajmuje wielką powierzchnię i składa się z głównej bramy Sanmon, świątyń, Budynku Buddy, Budynku Mnichów i wielu innych obiektów, które razem tworzą jeden z najwspanialszych kompleksów w Kioto. To tutaj znajdują się jedne z najważniejszych malowideł, między innymi „Tygrys pijący wodę”. W głównej bramie Sanmon, a właściwie w jej poprzedniej wersji, został schwytany XVI-wieczny japoński Robin Hood – Ishikawa Goemon – którego później skazano na śmierć przez ugotowanie w kotle.

12. Świątynia To-ji

 

Gdy w 794 roku przeniesiono stolicę Japonii do Kioto, wybudowano dwie ogromne świątynie po wchodniej i zachodniej stronie głównej bramy miasta. Świątynia zachodnia niestety się nie zachowała, ale To-ji, dosłownie „Wschodnia Świątynia” przetrwała do naszych czasów. Jest to jedna z najstarszych i najważniejszych świątyń w Japonii, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obejmuje kilkanaście budynków, z których większość to wysokiej klasy zabytki.

13. Fushimi Inari

 

U podnóża góry Inari (233m n.p.m.) znajduje się świątynia poświęcona bóstwu Inari, patronowi płodności, ryżu, rolnictwa, lisów, przemysłu i powodzenia w interesach. Wysłannikiem Inari są zenko, „dobre lisy”, stąd wiele ich posągów znajduje się w samej świątyni i jej okolicach. Im też składa się dary z ryżu i sake, aby orędowały przed bóstwem w intencji ofiarodawcy. Wokół świątyni, na stokach góry Inari, wytyczone są kilkukilometrowe szlaki wiodące na szczyt, gęsto otoczone setkami czerwonych bram torii tworzących korytarz. Od zamierzchłych czasów Inari jest patronem przedsiębiorców, kupców i rzemieśliników, stąd napisy na każdej z bram poświęcone są darczyńcy, który ją ufundował. Ruch w korytarzu odbywa się jednokierunkowo, aby zobaczyć napisy należy się odwrócić. Można natknąć się na nazwy firm zapisane alfabetem łacińskim. Na szczycie góry znajduje się wewnętrzna światynia, taki dalekowschodni labirynt Minotaura, w którym nagromadznie miniaturek torii, lisów i kamiennych statuetek sprawia nieodparte wrażenie, że lis z Inari dobrze ustawił się pomiędzy biznesem, a bóstwem. Nie samym szlakiem torii Fushimi Inari słynie. Zbocza góry pokryte są setkami tysięcy kopców i kamiennych figur przeznaczonych do osobistego oddawania czci bóstwu. W kilku miejscach możliwe jest zejście z głównego szlaku; odejście na 20 metrów od rwącego potoku turystów umożliwi zanurzenie się w magię tego miejsca. W szczególności gdy ma to miejsce w ciemny, mglisty i tajemniczy dzień.

14. Las bambusowy w Arashiyama

 

Miejscowość Arashiyama leżąca na zachód od Kioto, jest uznana za pomnik historii oraz za jedno z najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo miejsc w Japonii. Arashiyama jest niezwykle popularna wśród turystów w okresie kwitnienia wiśni, oraz jesienią, gdy liście drzew zmieniają kolor na czerwony. W Arashiyamie oprócz słynnego starego mostu Togetsukyo, znajduje się kilka ważnych świątyń (m.in. Tenryū-ji), a przy ulicy Saga-Toriimoto można wciąż podziwiać tradycyjną architekturę. Mimo to większość turystów przyjeżdża do Arashiyamy, aby pospacerować środkiem bambusowego lasu. Bambusowy las jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w okolicach Kioto, a być może nawet w całej Japonii.

15. Saihō-ji, Świątynia Mchów

 

Świątynia zen, znana przede wszystkim ze względu na piękny ogród porośnięty mchem. Rośnie tu ponad 100 odmian mchu. Ponieważ mnisi obawiają się, że duże gruoy turystów zniszczą mech, należy co najmniej 10 dni przed planowaną wizytą, zwrócić się z pisemną prośbą do władz klasztoru o pozwolenie na wstęp. Przed wejściem na teren świątyni, należy wysłuchać wykładu po japońsku lub wziąć udział w krótkich zajęciach kaligrafii.

Nasz czytelnik Krzysiek przygotował zbiorczą mapę wszystkich powyższych atrakcji, dzięki czemu będzie Wam o wiele łatwiej ułożyć plan zwiedzania. Zajrzyjcie koniecznie: LINK .
Maika

Maika

Głównodowodząca na tym blogu. Na emigracji od 16 lat, z czego 11 spędziła w Holandii. Uwielbia porządek, podróże, poznawanie nowych kultur i ludzi. Fanka wordpressa. Z wykształcenia specjalistka zarządzania innowacjami, ale nigdy nie pracowała w zawodzie. Zawodowo zajmowała się m.in. tworzeniem oraz pozycjonowaniem stron internetowych. Aktualnie pracuje w marketingu, a w wolnym czasie robi zdjęcia, pisze, oraz snuje ambitne plany zostania milionerką. :)

11 myśli na temat “15 rzeczy, które trzeba zobaczyć w Kioto

 1. Niesamowite to wszystko, właściwie nie wiem co bym tu miała opuścić np z braku czasu. Urzeka mnie Świątynia To-ji wśród kwitnących drzew. Zarażasz tą Japonią Maika, naprawdę:)
  Pozdrawiam cieplutko w ten kolejny u nas UPALNY dzień:)

  1. Wiśnie przy świątyni To-ji są jednymi z najstarszych w mieście i są naprawdę piękne. W Polsce upały, a w Tokio niekończąca się pora deszczowa… Ja bym już chciała zobaczyć chociaż kawałek słońca :)

  1. Dziękujemy bardzo! To faktycznie znacznie ułatwia planowanie. Mam nadzieję, że się nie pogniewasz, gdy dorzucimy Twoją mapę do wpisu? 😉

  1. Z tego co pamiętam jest to trochę skomplikowane. Trzeba do świątyni wysłać kartkę wraz z zaadresowaną zwrotną kartką/kopertą co najmniej 7 dni przed planowaną wizytą. Na kartce należy napisać preferowaną datę wizyty, podać liczbę osób, swoje imię, nazwisko oraz adres. Kartki należy wysłać na adres:

   56 Matsuojingatanicho
   Nishikyo Ward, Kyoto, Kyoto Prefecture
   615-8286, Japan
   (〒615-8286, 京都市西京区松尾神ケ谷町56)

   Wstęp do świątyni jest płatny i kosztuje 3 tys. jenów, świątynie można zwiedzać nie dłużej niż 90 min. Z tego co pamiętam odbywa się tam krótki pokaz kaligrafii i udział w nim jest obowiązkowy.
   Cała procedura rezerwacji jest dość uciążliwa i nie jestem pewna czy w ogóle wykonalna zza granicy, więc można zarezerwować wizytę przez pośrednika, ale kosztuje to około 2 tys. jenów. Wiem też, że niektóre hostele lub ryokany dokonują rezerwacji dla swoich gości, więc warto zapytać przy dokonywaniu rezerwacji noclegu czy jest taka możliwość.

 2. Świetny opis! Byłem w Kioto (w czasie wycieczki objazdowej) tylko jeden dzień i nie wszystko widziałem, ale miasto mnie zafascynowało. Marzy mi się jeszcze jedna podróż do Japonii i to własnie do Kioto i Nary.

 3. Wspaniały blog! Właśnie ruszamy z dzieciakami z Tokio do Kioto. Dziękujemy za powyższą listę i mapę również. Pozdrowienia! :-)

Napisz komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close